
Hogyan tudják a vállalkozók eldönteni, hogy 2017. január 1. után egy adott dolgozó bérét a minimálbérhez vagy a garantált bérminimumhoz kell igazítani? A helytelen meghatározás jelentős munkaügyi bírságot eredményezhet.
A 430/2016. (XII. 15.) Kormmányrendelet rögzíti, hogy a 2017. január 1. után a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállaló részére megállapított alapbér kötelező legkisebb összege minimálbér a 127.500,- forint. Azoknak a munkavállalóknak, akiknek a munkája legalább középfokú iskolai végzettséget, illetve középfokú szakképzettséget igényel, a garantált bérminimumot kell legalább megadni, amely a teljes munkaidő teljesítése esetén 161.000,- forint.
Annak eldöntéséhez, hogy a munkavállalóra a minimálbér vagy a bérminimum vonatkozik, meg kell vizsgálni, hogy milyen képesítés szükséges az adott munkakör betöltéséhez.
Képesítést előírhat:
- jogszabály, amely lehet általános jellegű vagy szakterületre vonatkozó.
- kollektív szerződés, vagy a munkáltató bármilyen belső szabályzata, illetve a munkáltató gyakorlata is (Pl. munkaköri leírás).
Ha az OKJ képesítésben a szint középfokúnak van besorolva, akkor azt kell megvizsgálni, hogy a konkrét, előírt képesítéssel rendelkezik-e a munkavállaló. Fontos, hogy a munkavállalónak nem általánosságban kell középfokú képesítéssel rendelkezni, hanem a konkrét munkakör vonatkozásában.
Abban az esetben, ha munkavállaló munkakörének egyes elemeihez középfokú, más elemeihez viszont ennél alacsonyabb képesítési követelmény kapcsolódik, a munkavállaló szintén jogosult a garantált bérminimumra.
Fontos alaposan megvizsgálni, hogy a munkakörök milyen képesítést követelnek, mivel egy esetleges munkaügyi ellenőrzés során a helytelen bérmegállapítás magas bírságot vonhat maga után.
Tartalom forrása: Adózóna - 2017.02.16.– dr. Kéri Ádám ügyvéd cikke
A honlapunkon található hírek figyelemfelhívó jelleggel készültek és csupán tájékoztatásul szolgálnak olvasóink számára. Az itt szereplő információk nem helyettesítik a szakmai tanácsadást.